Mezinárodní veřejný závod v ploutvovém plavání K. hastrman 2023

30. 4. 2023

Poslední dubnový víkend, tzv. na čarodějnice, se již po patnácté v řadě organizoval Mezinárodní veřejný závod v ploutvovém plavání o putovní pohár starosty města Český Krumlov, který byl součástí programu akce Kouzelný Krumlov. Pohár starosty vyhrál Michal Svoboda.

Závod s hromadným startem v 15.00 hod je každoročně určen pro širokou veřejnost, délka tratě 1500 m vede od domku Egona Schieleho k jezu u hotelu Gold a zpět k molu u Městských sadů. Výhodou trati je, že doprovod může plavce následovat suchou nohou po celé délce trati. Každý plavec musí dodržet předepsané vybavení, které obsahuje izolační oblek, ploutve o maximální délce 70 cm, masku, dýchací trubici – takzvaný šnorchl. Letos byly podmínky obzvlášť náročné, neboť průtok řeky Vltavy byl na hranici 28 m³/​s. Teplota vzduchu 17 °C a vody 9 °C, slunečno. Závodu se účastnilo 25 plavců, které se vydali na trať. Čtyři z nich nedoplavalo do cíle právě z důvodu silného protiproudu.

Při dnešním stavu vody by nebylo vůbec snadné závody na plánované trati dokončit. Zde se potvrdilo, že trénink plavání i na tekoucí vodě je velmi důležitý. Na trati jsme mohli sledovat i mistra světa v  zimním plavání Jaromíra Berounského, kterého zde na Vltavě předplaval člen naší organizace,  Michal Svoboda, který byl nejrychlejším plavcem a od starosty města Český Krumlov Alexandra Nogrády tak získal putovní pohár. I další mladík jako třeba Radek Toman doplaval do cíle na vteřinu ve stejný část jako Jaromír. Jen o minutu byly pomaleji v cíli dívky z naší mládeže, Anna Zmeková a Amálie Tomanová podaly též skvělý výkon.

U těchto závodů je důležité zajistit bezpečnost závodníků a skvělé je také, že se jej zúčastnili i členové našeho oddílu  mládeže. Zároveň jsme připravili  pro návštěvníky Kouzelného Krumlova stanoviště Vodní záchrany  s aktivním zapojením v raftování, první pomoci a záchranu tonoucích“ dodává Bukáček a děkuje veřejnosti za velký zájem o doprovodný program. Krumlovský hastrman je skvělá akce, chce to jen odhodlání, plavat se šnorchlem s ploutvemi dokáže po několika tréninzích každý, vše je jen o dobrém trenérovi.“

Pohár nejlepšímu Krumlovskému hastrmanovi Michalovi Svobodovi předal na podiu v prostoru Městských sadů starosta města Český Krumlov Alexandr Nogrády.