„Rosteme pro tým“

Mladí záchranáři

Oddíl mládeže Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov vedeme od roku 1990 a pravidelně se dětem a mládeži věnujeme. Utužujeme děti a mládež ve fyzické zdatnosti a učíme je, aby byly morálně a prakticky připraveny pomoci druhému člověku v nouzi, v rámci práce týmu i samostatně. Konkrétně se zaměřujeme na činnosti vodní záchrany, k tomu také rozšířeně na práci v terénu, znalosti z topografie a manuální zručnost. Mladí záchranáři také pomáhají při výkonu pravidelné letní služby na základně VZS v Dolní Vltavici.

Vodní záchrana
Předáváme dětem znalosti z oblasti vodní záchrany a dalších oborů a činností, kterými musí být vybaven každý správný záchranář (první pomoc, zdravověda, hydrologie, základy meteorologie, pohyb a záchrana na ledu, otužování, ovládání plavidel, topografie, lanové techniky, techniky přežití v extrémních podmínkách a další ).

Závodní činnost
Abychom děti a mládež motivovali k větším výkonům, účastníme se závodů ve vodním záchranném sportu. Na republikové úrovni tak poměřujeme plavecké dovednosti, znalosti a zkušenosti v disciplínách, které mají co nejvěrněji simulovat reálné situace záchrany tonoucího. Naši mládežníci se pravidelně umísťují na stupních vítězů a získávají cenné medaile.

Za dobu působení oddílem prošlo a mladým záchranářem se stalo 250 děti, nyní evidujeme 43 přihlášených aktivních členů mládeže. Věříme, že mnoho z nich bude v budoucnu tvořit tým vodních záchranářů na Lipně.

Pod vedením zkušených instruktorů

Lenka Krbcová Jsem hlavní trenér a organizuji tréninky především na bazénu. Našim mladým členům se snažím předat své zkušenosti. Tréninky zpestřuji co to jen jde.“

Radek Toman, 43 let – ​„Snažíme se z dětí vychovat fyzicky a morálně zdatné občany, kteří jsou bez zaváhání připraveni pomoci druhým v nouzi.“

Petr Michalík, 50 let – Věnuji se vodní záchranné službě ve volném čase na maximum. Zvyšujeme bezpečnost obyvatel a turistů kolem jezera. Našim cílem je ukázat dětem, jak by měly fungovat v krizových situacích.“

Tonda Patč, 43 let – Mám rád týmového ducha celého oddílu, jak jsou děti vedeny ke zdatnosti nejen fyzické ale i morální. Cílem je, aby z dětí vyrostli dobří lidé, prospěšní pro celou společnost a obstáli v situacích.“

Pavel Štěch, 30 let Naplňuje mě podílet se na výchově mladých záchranářů. Vnést trochu armádní disciplíny a předat dětem získané znalosti a zkušenosti, jak obstát v každé situaci.”

Johana Lepešková Dobří plavci s vodou nebojují, nechají se jí unášet. Musíš se přestat bránit, splývej! Věř mi! “

Mája Krbcová Plavání je mojí vášni už od dětství a proto jsem moc ráda, že můžu své zkušenosti předat hravou a naučnou formou, i našim nejmladším.“

Martin Kopačka, 32 let – Sám jsem u vodních záchranářů od mala a tak mi přijde naprosto přirozené předávat zkušenosti a vychovávat mladší generaci.“

Zdokonalujeme se díky pravidelným aktivitám oddílu

Plavecké tréninky
Trénujeme od října do května — středy, pátky v Českokrumlovském bazénu od 17 hod do 18 hod. Děti jsou rozděleny podle svých schopností. Zdokonalují se v plavání a v technikách záchrany z vody.

Jarní atletická příprava
Jarní příprava na atletickém oválu probíhá od dubna do června, je zaměřena na fyzickou kondici a obratnost. Trénujeme rychlost, mrštnost a přirozený pohyb, který dnes dětem chybí.

Víkendová soustředění na základně VZS Dolní Vltavice
Organizujeme zpravidla pětkrát za rok na základně ve Vltavici. Soustředění je zaměřeno na stmelení týmu, posílení imunity díky otužování, cíleno na posílení znalostí techniky záchrany a potřebného materiálového vybavení.

Týdenní letní soustředění na základně VZS Dolní Vltavice
V rámci soustředění pracujeme s dětmi v prostředí Lipenského jezera, učíme je, aby se uměly pohybovat bezpečně u vody, ve vodě i pod vodou, organizujeme pěší pochody, bivaky a spostu různých aktivit, ve kterých utužují vztahy mezi sebou a posilují svou vůli a sebeuvědomění jejich funkce v rámci týmu.