Mezinárodní veřejný závod v ploutvovém plavání K. hastrman

30. 4. 2024

Tradiční akce Kouzelný Krumlov se i v letošním roce konala za účasti Vodní záchranné služby. Součástí byl i závod v ploutvém plavání Krumlovský Hastrman, ve kterém obhájil své loňské absolutní vítězství vodní záchranář Michal Svoboda a získal putovní pohár starosty města.

Mnoho neziskových organizací a bezpečnostních složek působících v Českém Krumlově se sešlo v městském parku za účelem akce Kouzelný Krumlov. Celé odpoledne bylo věnováno především dětem, které obcházely stanoviště po celém parku. Záchranáři nabízeli mnoho aktivit. Nejoblíbenější byla plavba po řece na raftu, za doprovodu mladých záchranářů. Raftování mě moc bavilo, ” ozývalo se po návratu na břeh z rozzářených tváří. Dále si zájemci mohli vyzkoušet resuscitaci na figuríně a seznámit se s prostředky jako například. paddleboard, házecí pomůcky a výstrojí potápěče. Jelikož je v Lipenské přehradě velmi kalná voda, jsou potápěči odkázáni především na hmat. Pro získání sladké odměny si museli dětští návštěvníci nasadit neprůhlednou potápěčskou masku, a s tlakovou lahví na zádech ji za pomoci vodícího lana najít.

Realizace akcí jako je tato, by se těžko obešla bez mladých vodních záchranářů, kteří předávají dál své dovednosti a znalosti, které jsou často na úrovni dospělých profesionálů. Působit preventivně je pro nás velmi důležité, snažíme se lidem vysvětlit a nastínit jak snadno se u vody, nebo na vodě dostanou do problémů, ale také jak je řešit,” komentuje záchranář Michal Svoboda. Letos nás bude možné potkat na spoustě dalších akcí, jelikož se ukázalo, že náš preventivní program opravdu funguje a přináší své ovoce,” říká šéf trenérka oddílu mládeže krumlovských vodních záchranářů Lenka Krbcová.

Při příležitosti akce Kouzelný Krumlov odstartoval v 15:00 šestnáctý ročník mezinárodního veřejného závodu v ploutvovém plavání Krumlovský Hastrman. Na třináct závodníků čekala náročná trať s délkou 1500 metrů, se startem u domku Egona Schieleho, otočku u hotelu Gold a návratem proti proudu do cíle u mola v parku. Závod byl náročný, obzvláště proto, že se jeho jedna třetina plave proti proudu,” komentoval závod jeho ředitel a vicemistr světa v zimním plavání Jaromír Berounský, který doplaval v kategorii mužů na druhém místě, za prvním Michalem Svobodou, který si podruhé odnesl putovní pohár  od starosty města. Třetí místo v kategorii muži obsadil Stanislav Dlouhý. Vítězství v kategorii dorostenců si odnáší Tomáš Svoboda, druhého Jakuba Pauluse přeplaval téměř o půl minuty. Třetí byl Martin Toman. Mládežnice Anna Zmeková byla jediná závodnice v kategorii žen, avšak podala výkon hodný mužské kategorii. O tom že, závod je pro trénované jedince není pochyb, teplota vody byla 10,4 stupně Celsia a průtok vody v řece 24 m/​s (běžný stav v letních měsících je 8 – 9 m/​s). Závodníci si poté a podiu převzali ocenění z rukou starosty města Český Krumlov, Alexandra Nográdyho.