Utonulý raftař

5. 7. 2022

V Krumlově se na jezu převrátil raft, jeden muž se pohřešoval. Sjíždění Vltavy je rizikové.

Jihočeští policisté a hasiči v úterý upozornili na zvýšenou hladinu Vltavy v Českém Krumlově. Pokud tudy mají vodáci naplánovanou trasu, měli by být velmi opatrní. V úterý v podvečerních hodinách se na jezu převrátil raft, čtyři lidé vyplavali, jeden člověk se pohřešuje, informovala policie. Pátrání skončilo 8. července. Jihočeští záchranáři v úterý vyjížděli ke třem tonoucím vodákům. 

Neštěstí se stalo v Českém Krumlově v úterý. Policisté a hasiči v průběhu dne varovali před zvýšenou hladinou Vltavy. Starostové chodili po kempech, varovali jejich provozovatele i samotné vodáky,“ řekl redakci Milan Bukáček. I přesto v úterý večer přišla smutná zpráva. V centru Krumlova se převrhl raft, ve kterém cestovalo pět lidí. Čtyři vyplavali, jeden člověk se stále pohřešuje. Záchranná akce včera skončila a pokračuje namátkové prohledávání okolí řeky. 

Měli za sebou asi 15 kilometrů. Projeli řadu jezů a vše zvládli. Pak se dostali na jez Mrázkův mlýn. Najeli do špatného místa nad šlajsnou, kterou minuli. Je tam válec a zhruba metr vysoká stěna, do které narazili. Pak je to vyhodilo,“ popsal Bukáček. 

Na neštěstí mělo podle něj vliv hned několik faktorů. Jedním z nich byl špatně nafoukaný raft. Zároveň se netrefili do šlajsny, nevím proč, a také neměli vesty,“ vyjmenoval velitel. 

Špatně připravená loď je podle něj jednou z častých chyb vodáků, která může být při podobných událostech osudnou. Není ale zdaleka jedinou. V posledních dnech je zároveň mnohem větší průtok vody, což je věc, kterou by si měli vodáci také zjistit a situaci nepodceňovat,“ nabádá Bukáček. V úterý byl průtok ve Vltavě čtyřikrát větší než je v tuto dobu běžné. Bukáček zároveň kroutí hlavou nad nezodpovědností některých lidí. V úterý jsme viděli, jak na raftu sedí pět lidí, z toho tři děti, a nikdo nemá vesty. Je to nepochopitelné. Vesta je základ, díky ní máte větší šanci, že se vám podaří dítě vytáhnout, i když to v některých situacích není zaručené,“ vysvětluje. Jedním dechem pak připomíná, že na vodu lidé často vyráží pod vlivem alkoholu, a tak mají často až moc vysoké sebevědomí a špatně vyhodnocují některé situace. Zkušení vodáci jsou zvyklí si u jezu zjistit, zda tam po deštích velká voda nepřitáhla například klády, přidal další radu velitel. Výstraha směrem k vodákům platí i nadále. Z Lipna odtéká více vody než obvykle, na což řada vodáků není zvyklá. 


Zdroj: https://budejcka.drbna.cz/

Média