Návštěva prezidenta České republiky

19. 7. 2023

První  prezidentská návštěva na základně Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov v Dolní Vltavici

Ve středu dne 19.7.2023 zavítal na základnu vodních záchranářů v Dolní Vltavici prezident České republiky Petr Pavel. Program prezidentské návštěvy tým dobrovolných záchranářů pod vedením náčelníka Milana Bukáčka připravil velmi pečlivě.

Při příjezdu k základně na Dolní Vltavici, kterou vodní záchranáři vybudovali ze společného projektu s rakouskou vodní záchrannou službou, uvítali pana prezidenta velmi slavnostně. Jsme v tuto chvíli právem hrdí na to, co jsme společně vybudovali, kromě silného týmu disponujeme důstojným zázemím, kam se dnes přijel podívat i prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Tento týden se zde koná letní soustředění našeho oddílu mládež a dětí, a ti se tak obětavě zapojili do ukázek záchrany, což jim je neskutečnou odměnou a motivací.“

Prezident Petr Pavel za doprovodu své ženy a hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby vyslechli prezentaci o činnosti Vodní záchranné služby. Sloužíme jako dobrovolníci  bez nároku na honorář na profesionální úrovni a vedlejšími aktivitami získáváme finance pro naši činnost.  Celoročně se věnujeme prevenci, školení vodní záchrany a první pomoci. A jako každoročně jsme i letos proškolili v těchto tématech více než dva tisíce lidí nejen z regionu, ale také ze vzdálenějších lokalit. Například na teambuildingy k nám zavítají i nadnárodní společnosti, v tomto směru máme celoevropský dosah“ dodává Bukáček a dále komentuje. Podpora a spolupráce ze strany Jihočeského kraje je dobrá, nově se k tématu financování a podpory Vodní záchranné služby vytvořila komise na celostátní úrovni, a doufám, že problém  financování naší organizace bude konečně vyřešen třeba po vzoru horské služby. Co se našich služeb týče, sloužíme celé léto v režimu 24/7. Vodní záchrannou službu tvoří po celé ČR 37 pobočných spolků, tady na Lipně sloužíme my z Českého Krumlova v Dolní Vltavici a kolegové z Českých Budějovic na Modřině“.

Do programu skvěle zapadli i členové Jihočeské záchranné brigády kynologů, kteří předvedli poslušnost záchranářských psů a záchranu z vody. Děti a mládež místního spolku si získali svůj obdiv, neboť měli připravené ukázky záchrany pomocí paddlebordu, házecího pytlíku a velmi věrně simulovali záchranu tonoucí osoby z vody i resuscitaci. Vychováváme děti a mládež tak, aby jim záchrana byla vlastní. Snažíme se z nich vychovat jedince, kteří obstojí v krizových situacích, což potvrdil letos v březnu sedmnáctiletý člen oddílu, který při nehodě zachránil lidský život“ dodává Bukáček, který vede místní spolek již třicátou sezonu.

Celý nesvůj je z pětapadesátiletého působení vodních záchranářů vodník, který si postěžoval panu prezidentovi na svoji řeholi. Od té doby, co jsou na Lipně vodní záchranáři, mu rapidně klesl počet dušiček v hrnkách a velmi rád věnoval dva upomínkové hrnečky prezidentskému páru a panu hejtmanovi.

Vážíme si času, který nám věnoval. Lipno je největší vodní plocha v České republice, svou významnou roli tu pro místní, podnikatele ve službách, potažmo celé Lipensko, hraje cestovní ruch. Z toho důvodu je třeba, aby u vody bylo bezpečno, zvlášť s ohledem na vysokou nadmořskou výšku a možnou rychlou změnu počasí. Roční statistika utonulých v naší republice je alarmující a lidé jsou kolem jezera celoročně. Proto jim potřebujeme být v nouzi nadosah. Naší ambicí je dosažení alespoň poloprofesionální úrovně vodní záchranné služby a zajištění celoroční bezpečnosti na Lipně,“ dodává Bukáček.

Na závěr návštěvy proběhla na mole za velké pozornosti médií tisková konference. Pan prezident zde kromě dvoudenní návštěvy Jihočeského kraje pochvalně zhodnotil i činnost Vodní záchranné služby. Pro mě to byla velice příjemná návštěva nejenom proto, že je mi to prostředí blízké a že tady záchranné stanici šéfuje můj bývalý kolega a spolužák, ale hlavně proto, že je to parta lidí, kteří ve svém volnu odvádějí úžasnou práci. A myslím, že zrovna teď je to aktuální, když vidíme, kolik úmrtí je na různých vodních plochách. Tito lidé se starají o to, aby všechny naše vodní plochy byly bezpečnější. Chtěl bych jim za to vyjádřit svůj dík a respekt.“