Kouzelný Krumlov

30. 4. 2024

Tradiční akce Kouzelný Krumlov se i v letošním roce konala za účasti Vodní záchranné služby. Součástí byl i závod v ploutvém plavání Krumlovský Hastrman, ve kterém obhájil své loňské absolutní vítězství vodní záchranář Michal Svoboda a získal putovní pohár starosty města.

Mnoho neziskových organizací a bezpečnostních složek působících v Českém Krumlově se sešlo v městském parku za účelem akce Kouzelný Krumlov. Celé odpoledne bylo věnováno především dětem, které obcházely stanoviště po celém parku. Záchranáři nabízeli mnoho aktivit. Nejoblíbenější byla plavba po řece na raftu, za doprovodu mladých záchranářů. Raftování mě moc bavilo, ” ozývalo se po návratu na břeh z rozzářených tváří. Dále si zájemci mohli vyzkoušet resuscitaci na figuríně a seznámit se s prostředky jako například. paddleboard, házecí pomůcky a výstrojí potápěče. Jelikož je v Lipenské přehradě velmi kalná voda, jsou potápěči odkázáni především na hmat. Pro získání sladké odměny si museli dětští návštěvníci nasadit neprůhlednou potápěčskou masku, a s tlakovou lahví na zádech ji za pomoci vodícího lana najít.

Realizace akcí jako je tato, by se těžko obešla bez mladých vodních záchranářů, kteří předávají dál své dovednosti a znalosti, které jsou často na úrovni dospělých profesionálů. Působit preventivně je pro nás velmi důležité, snažíme se lidem vysvětlit a nastínit jak snadno se u vody, nebo na vodě dostanou do problémů, ale také jak je řešit,” komentuje záchranář Michal Svoboda. Letos nás bude možné potkat na spoustě dalších akcí, jelikož se ukázalo, že náš preventivní program opravdu funguje a přináší své ovoce,” říká šéf trenérka oddílu mládeže krumlovských vodních záchranářů Lenka Krbcová.