Dětský den H. Planá

25. 5. 2024

Snažíme se dětem a jejich rodičům přibližovat naše poslání

25. května se v Horní Plané konal Dětský den. Vodní záchranáři z Českého Krumlova této akce naplno využili. U jejich stánku se děti mohly zábavnou a jednoduchou formou seznámit s jejich činností a také si vyzkoušet první pomoc. Nechyběly ani komentované ukázky a informace pro rodiče.

Je již tradicí, že na dětských dnech bývají různé záchranné složky z regionu. Tato skutečnost podporuje vzdělání dětí v oblasti řešení nouzových situací. U stánků se dozví různé informace o první pomoci, telefonních číslech na složky IZS a mnoho dalších informací. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že tyto vědomosti pak dokáží využít při reálné situaci a třeba tím zachránit lidský život.

A to nebyl správný dětský den v okolí Lipna, aby se na něm neukázala Vodní záchranná služba z Dolní Vltavice. Jejich mládež a instruktoři pravidelně vyrážejí na podobné akce na Lipensku. Můžete je potkat ve svém žlutém stánku s fotkami záchranných člunů, kolem kterého jsou rozestavěny jejich důležité pomůcky. Dětí se vždy ujme mladý vodní záchranář nebo záchranářka, člen jejich mládežnické skupiny a vše jim ukáže a popíše.

Děti se nejprve dozví desatero bezpečného pobytu u vody. Poté jsou jim předvedeny různé záchranné pomůcky, jako například házecí pytlíky, záchranné pásy, páteřová deska, paddleboard nebo záchranná podkova. Mohou si sami vyzkoušet házení pomůckou na cíl. Dále se mohou podívat na jejich osobní vybavení, jako je helma, záchranná vesta s nožem plná karabin a smyček, suchý a mokrý neopren. Větší zájemci se mohou dozvědět něco o potápěčském vybavení.

Dalším blokem je první pomoc. Základním umem je poskytnutí neodkladné resuscitace. Děti se naučí vyhodnotit vědomí a dech postiženého a dokáží samy zahájit nepřímou masáž srdce. Dále si ukazují obsah zdravotnického batohu včetně defibrilátoru a mohou si vyzkoušet upoutání figuranta na vakuovou matraci.

Záchranáři se nebrání ani zapojení rodičů. Ostatně povědomí o neodkladné první pomoci je třeba šířit napříč všemi věkovými kategoriemi. Ti se také ale od instruktorů mohou dozvědět, jak probíhá mládežnická činnost u VZS. Členství totiž obnáší docházku na pravidelné plavecké tréninky a účast na víkendových a letních soustředěních na základně v Dolní Vltavici. Pro děti a jejich rodiče to může být smysluplný kroužek a volnočasová aktivita, kde se mohou zdokonalovat jak ve sportu, tak v pomoci v kritických situacích. Vodní záchranáři z toho mají naopak nové potenciální členy, které rádi uvítají a vezmou mezi sebe.

Na hornoplánském dětském dni si mládežníci VZS také připravily dvě komentované ukázky. Jednalo se zaprvé o kolaps pána s následnou resuscitací. Druhá ukázka se věnovala péči o pacienta s podezřením na poranění páteře. Pacient byl následně naložen na páteřovou desku.

Jedním z pěti pilířů VZS je mimo zabezpečování a první pomoci na vodních plochách také poskytování preventivních programů pro veřejnost. Pro vodní záchranáře jsou tak tyto dětské dny příjemným zpestřením jejich obvyklých povinností. Mohou totiž o sobě ostatním něco povědět, přiučit je novým věcem a více se zapojit do lipenské komunity, které jsou neodmyslitelnou součástí.