Mládež Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov prožila ledový víkend na Lipně
Děti z oddílu mládeže Vodní záchranné služby ČČK v Českém Krumlově se zúčastnily prvního letošního soustředění. To proběhlo na základně v Dolní Vltavici. Instruktoři se zaměřili na zvýšení fyzické kondice, znalostí první pomoci a posouvání hranic v ledové vodě.
Je brzké chladné ráno v Dolní Vltavici. Rtuť na teploměru ukazuje hodnotu pod ‑6°C. Holky a kluci z oddílu VZS Krumlov jsou však v 7:15 na značkách před budovou základny. A jde se běhat. Takto začíná každý den na soustředění mládeže.
Po protažení, rozcvičení a uběhnutí bezmála dvou kilometrů se na nic nečeká a děti se rovnou chystají do plavek. Díra v ledu už je vysekaná. Díky mrazivé noci se na hladině vytvořila centimetrová krusta, instruktoři si museli pomáhat sekerou.
První děti přicházejí k tmavé a nevlídné vodě, která se dosud skrývala pod ledem. Tento moment, je nejvíc kritický. Instruktoři se snaží děti motivovat. Vědí, že čím déle se budou rozmýšlet, tím hůř. Jak říká David Vencl, přední český otužilec, „začni hned, začni teď“. Voda proudí kolem, kotníků, stehen, hrudníku, ramen. Najednou máte pocit, že se už v životě nemůžete nadechnout. Nyní přichází na řadu vaše hlava. Musíte si vše srovnat a tento nepříjemný pocit přečkat. Zanořit se až po krk a volně dýchat. Vše je na správném a volném dýchání. Každý má svoji komfortní zónu jinde a nejdůležitější je, že překonaly samy sebe. Časem vydrží déle a déle. Stejně jako vše jiné, i otužování je o tréninku a disciplíně.
Po buchtách od maminek k snídani a teplém čaji už je všem zase dobře. Otužování zabralo a příval euforie ze zvládnuté nelehké situace se dostavil. Tyto pocity jsou tak návykové, že někteří kluci prosí instruktory, jestli mohou jít večer znova.
Přes den se instruktoři snaží co nejvíce využít ledu, který má na Lipně výborné podmínky již od prosince. Tuto šanci není možné promarnit. Kdo ví, jestli další roky bude takto krásný led. Děti se učí záchranu člověka probořeného do ledu. Instruktoři jim ukazují různé pomůcky, které je možné použít. Od házecích pytlíků až po speciální saně. Těmto praktickým nácvikům předcházela přednáška o hypotermii a učení se uzlů, které se používají k navázání záchranáře nebo materiálu.
Instruktorům pomáhají praktikanti. Jedná se o mládežníky, kteří jsou „služebně nejstarší“ a mají potřebné zkušenosti k tomu, aby svým mladším kolegům něco předali. Tento víkend šlo především a Jakuba Pauluse a Aničku Zmekovou. Ti se již tento rok stanou dospělými a aktivními členy krumlovského spolku VZS.
V neděli opět rozcvička, ponoření do ledové vody, úklid, přesun pěšky po zamrzlém Lipně z Vltavice do Černé v Poš. po týmech s plněním modelových situací. Po obědě pak přesun vozidly na plavecký trénink do Prachatického bazénu.
Ledový víkend byl opravdu náročný a nabytý program dal mládežníků zabrat, ale ti za opět těší na další březnové soustředění.
„Podařilo se nám opět zorganizovat tolik oblíbené soustředění a motivovat mládežníky k činnostem často v diskomfortu. Dělá nám radost jejich nasazení a týmová spolupráce a také, že jsme snad přesvědčili maminky, že ledová voda není nepřítelem a příště půjdou i ony s námi. Velké poděkování patří našim instruktorům za skvěle připravený program“ hodnotil předseda spolku Milan Bukáček.